Zaznacz stronę
Wprowadzenie dziecka w świat dorosłych tak, aby odnalazło w nim swoje miejsce i nauczyło się prawidłowo funkcjonować, jest bardzo złożonym procesem. Współczesne czasy są trudne i nieprzyjazne dla młodego człowieka- pełne pośpiechu, stresu i nerwowości. Rodzice, zajęci pracą i codziennymi obowiązkami zazwyczaj niewiele mają czasu dla swojej pociechy, starając się to wynagrodzić przez zapewnienie dostępu do komputera i innych elektronicznych gadżetów. Nadmiar mediów, zamiast pomagać – rozprasza, powodując, że coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne i coraz słabiej zna język. Maluch, który ma ograniczony zakres słownictwa, nie będzie chciał czytać, zwłaszcza, gdy w zasięgu jego ręki jest pilot telewizora lub komputer. W efekcie, możemy się spodziewać trudności od pierwszych dni szkoły i być może także w dorosłym życiu. Naukowcy zgodnie stwierdzają, że istotna poprawa kompetencji językowych jest możliwa tylko dzięki codziennemu i regularnemu obcowaniu z książką. Od najmłodszych lat powinniśmy wspólnie czytać bajki, baśnie i opowiadania, dopasowane oczywiście do wieku naszych małych czytelników. Taka forma mądrego kontaktu z dzieckiem przynosi wszystkim same korzyści.Dobór literatury zależy od wieku:

  • trzylatki, chętniej oglądają obrazki, o których się opowiada, wzbogacając ich treść na miarę własnej fantazji
  • czterolatki, potrafią już słuchać czytania, lecz dobrze jest gdy mają oparcie w ilustracji
  • pięciolatki i sześciolatki, mogą słuchać dość długich opowiadań w takim stopniu interesujących aby utrzymały ich uwagę

Dziecięca literatura ma też znaczenie terapeutyczne; poprzez odpowiednio dobraną lekturę, możemy wpłynąć na pobudzenie lub uspokojenie emocji dziecka, poradzenia sobie z trudną sytuacją życiową. Uczucia wywołane przez książkę, pobudzają także aktywność poznawczą, stają się bodźcem do stawiania pytań i dążeń do ich rozstrzygnięcia. W sposób naturalny i spontaniczny może dać nam to szansę na wspólną rozmowę, wyjaśnienie zawiłości życia codziennego i jego problemów.

Jak czytać dziecku?

  1. Czytać codziennie, przez co najmniej 20 minut – czas czytania dostosować do przedziału uwagi dziecka, początkowo może być krótki, stopniowo można go wydłużać, chodzi   jednak o codzienny rytuał czytania. Dobrą porą jest wieczór przed snem.
  2. Czytanie ma się dziecku kojarzyć z radością – nigdy z przymusem, karą czy nudą, powinno być magiczną porą wspólnego dokonywania odkryć, przeżywania tajemnic  i wzruszeń, porą, której dziecko nie może się doczekać
  3. Wybierać wyłącznie książki ciekawe dla dziecka i wartościowe odstosowane do jego wieku.
  4.  Unikać stereotypowych podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt. Tak zwane książki dla dziewcząt warto przeczytać zanim chłopiec zacznie się wstydzić „babskiej literatury”. Da mu to wgląd w słabo mu znany świat emocji.
  5. Jeśli dziecko chce, można i warto wielokrotnie czytać tę samą książkę czy wiersz.
  6. Pozwalać na pytania, powrót do poprzedniej strony, rozmowy  zainspirowane tekstem – ta część głośnego czytania najbardziej rozwija intelekt i wrażliwość dziecka.
  7. Reklamować czytanie własnym przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych pogrążonych w lekturze książek i czasopism.

Zalety czytania dzieciom – podsumowanie…

  1.    Czytanie niezwykle stymuluje mózg.
  2.    Czytanie przynosi ogromną wiedzę ogólną.
  3.    Zwiększa zasób słownictwa i umiejętność poprawnego budowania zdań.
  4.    Czytanie daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu.
  5.    Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne.
  6.    Głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w edukacji    szkolnej.
  7.    Wspólne czytanie z dzieckiem chroni przed uzależnieniem od telewizji i przyjmowaniem z niej złych wzorów.
  8.    Kształtuje nawyk czytania przez całe życie.
  9.   Głośne czytanie dzieciom buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem. Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa.

Albert Einstein powiedział kiedyś: „Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek”. Warto zapamiętać te słowa i przypominać je sobie za każdym razem, kiedy zamierzamy zrezygnować ze wspólnego czytania z dzieckiem, usprawiedliwiając się w każdy możliwy sposób.

A zatem… CZYTAJMY DZIECIOM!

 

Bibliografia:

  1. Dlaczego warto czytać? – Literka. Pl
  2. S.Frycie i Kaniowska- Lewańska, Kultura literacka w przedszkolu, tom I, Warszawa, 1988.
  3. J. A.Przecławska, Literatura dla dzieci i młodzieży, Warszawa 1978.
  4. Desmurget M., Teleogłupianie. O zgubnych skutkach oglądania telewizji (nie tylko przez dzieci), Warszawa 2012.
  5. Gruszczyk-Kolczyńska E., Zielińska E., Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu. Jak świadomie je wychowywać i uczyć, Kraków 2012.

Opracowała: Justyna Kozieł

Skip to content