- trzylatki, chętniej oglądają obrazki, o których się opowiada, wzbogacając ich treść na miarę własnej fantazji
- czterolatki, potrafią już słuchać czytania, lecz dobrze jest gdy mają oparcie w ilustracji
- pięciolatki i sześciolatki, mogą słuchać dość długich opowiadań w takim stopniu interesujących aby utrzymały ich uwagę
Dziecięca literatura ma też znaczenie terapeutyczne; poprzez odpowiednio dobraną lekturę, możemy wpłynąć na pobudzenie lub uspokojenie emocji dziecka, poradzenia sobie z trudną sytuacją życiową. Uczucia wywołane przez książkę, pobudzają także aktywność poznawczą, stają się bodźcem do stawiania pytań i dążeń do ich rozstrzygnięcia. W sposób naturalny i spontaniczny może dać nam to szansę na wspólną rozmowę, wyjaśnienie zawiłości życia codziennego i jego problemów.
Jak czytać dziecku?
- Czytać codziennie, przez co najmniej 20 minut – czas czytania dostosować do przedziału uwagi dziecka, początkowo może być krótki, stopniowo można go wydłużać, chodzi jednak o codzienny rytuał czytania. Dobrą porą jest wieczór przed snem.
- Czytanie ma się dziecku kojarzyć z radością – nigdy z przymusem, karą czy nudą, powinno być magiczną porą wspólnego dokonywania odkryć, przeżywania tajemnic i wzruszeń, porą, której dziecko nie może się doczekać
- Wybierać wyłącznie książki ciekawe dla dziecka i wartościowe odstosowane do jego wieku.
- Unikać stereotypowych podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt. Tak zwane książki dla dziewcząt warto przeczytać zanim chłopiec zacznie się wstydzić „babskiej literatury”. Da mu to wgląd w słabo mu znany świat emocji.
- Jeśli dziecko chce, można i warto wielokrotnie czytać tę samą książkę czy wiersz.
- Pozwalać na pytania, powrót do poprzedniej strony, rozmowy zainspirowane tekstem – ta część głośnego czytania najbardziej rozwija intelekt i wrażliwość dziecka.
- Reklamować czytanie własnym przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych pogrążonych w lekturze książek i czasopism.
Zalety czytania dzieciom – podsumowanie…
- Czytanie niezwykle stymuluje mózg.
- Czytanie przynosi ogromną wiedzę ogólną.
- Zwiększa zasób słownictwa i umiejętność poprawnego budowania zdań.
- Czytanie daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu.
- Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne.
- Głośne czytanie dziecku od najmłodszych lat ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w edukacji szkolnej.
- Wspólne czytanie z dzieckiem chroni przed uzależnieniem od telewizji i przyjmowaniem z niej złych wzorów.
- Kształtuje nawyk czytania przez całe życie.
- Głośne czytanie dzieciom buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem. Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa.
Albert Einstein powiedział kiedyś: „Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek”. Warto zapamiętać te słowa i przypominać je sobie za każdym razem, kiedy zamierzamy zrezygnować ze wspólnego czytania z dzieckiem, usprawiedliwiając się w każdy możliwy sposób.
A zatem… CZYTAJMY DZIECIOM!
Bibliografia:
- Dlaczego warto czytać? – Literka. Pl
- S.Frycie i Kaniowska- Lewańska, Kultura literacka w przedszkolu, tom I, Warszawa, 1988.
- J. A.Przecławska, Literatura dla dzieci i młodzieży, Warszawa 1978.
- Desmurget M., Teleogłupianie. O zgubnych skutkach oglądania telewizji (nie tylko przez dzieci), Warszawa 2012.
- Gruszczyk-Kolczyńska E., Zielińska E., Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu. Jak świadomie je wychowywać i uczyć, Kraków 2012.
Opracowała: Justyna Kozieł