Jak prawidłowo i skutecznie chwalić dzieci – znaczenie pozytywnej afirmacji w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym

Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym jak prawidłowo chwalić swoje dziecko oraz wyjaśnienie, dlaczego warto to robić. Pozytywna afirmacja jest niezwykle istotna dla właściwego rozwoju dziecka, pomaga w budowaniu jego poczucia własnej wartości, motywacji oraz wpływa na rozwój zdolności społecznych.

1. Co to jest chwalenie i dlaczego jest ważne?

Chwalenie to aktywność pochwalna, wyrażająca pozytywne opinie na temat dziecka. Jest to istotna część wychowania dzieci, która przyczynia się do zwiększenia motywacji, budowania samooceny i zachęca do dalszego rozwoju. Dziecko odczuwa satysfakcję, gdy otrzymuje uznanie za swoje osiągnięcia i postępy. Regularne i właściwie skierowane chwalenie pomaga budować silne fundamenty dla zdrowego rozwoju i samouświadomienia dziecka.

1. Jak prawidłowo chwalić?
  2. Konkretność: Gdy chwalisz swoje dziecko, staraj się konkretnie określić, co zrobiło dobrze. Podkreśl dokładne cechy lub działania, które zasługują na pochwałę. Na przykład, zamiast powiedzieć „Jesteś bardzo mądry”, możesz powiedzieć „Widzę, że umiesz dodawać i odejmować – świetnie ci to idzie!”.
  3. Szczerze i jeszcze raz szczere: Twoje słowa powinny być prawdziwe i szczere. Dzieci są wrażliwe na manipulację, więc ważne jest, aby komplementy były szczere i oparte na rzeczywistych osiągnięciach dziecka.
  4. Właściwe tempo: Pamiętaj, że chwila chwalenia powinna być odpowiednio dobrana w kontekście danego osiągnięcia. Może to być natychmiast po wykonaniu konkretnej czynności, bądź również podczas codziennego rozmawiania o osiągnięciach dziecka.
  5. Równowaga: Staraj się zachować równowagę między chwaleniem a konstruktywną krytyką. Ważne jest, aby dziecko wiedziało zarówno o swoich osiągnięciach, jak i o aspektach, które wymagają poprawy.

III. Dlaczego warto regularnie chwalić swoje dziecko?

1. Wzmacnia poczucie własnej wartości i pewności siebie: Prawidłowe chwalenie dostarcza podstawowych informacji zwrotnych dziecku i pomaga mu dostrzec swoje sukcesy oraz unikalne cechy. Dzięki temu dziecko nabiera poczucia własnej wartości i rośnie jego pewność siebie.
  2. Motywuje do dalszego rozwoju: Otrzymywanie pozytywnej afirmacji skutkuje zwiększoną motywacją dziecka do podejmowania nowych wyzwań i zdobywania nowych umiejętności.
  3. Kształtuje zdolności społeczne: Chwalenie dzieci za ich postępy w budowaniu relacji społecznych, współpracy czy współdzielenie stanowi ważny element rozwoju zdolności społecznych. Dzieci uczą się, że ich wysiłki są doceniane i motywują ich do świadomego oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Wprowadzenie właściwego sposobu chwalenia na wczesnym etapie życia dziecka przynosi liczne korzyści dla jego rozwoju: poprawiając poczucie własnej wartości, budując pewność siebie i motywując do dalszych osiągnięć, rodzice i wychowawcy przyczyniają się do zdrowego rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka.

Źródła:

1. Wolontariusz, L. (2016). Jak chwalić dziecko? O sztuce pozytywnej affirmacji.

1. Psychologia Wychowawcza. Rodzina – Szkoła – Społeczeństwo, tom 3. Red. Dariusz Grzegorz Litak. 3. Dr. Łuszczyńska, A. (2011). Dzieckoćwiczenie – zabawa z chwytami. Psychologia dla rodziców. Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Opracowała: Wioleta Staniszewska